понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe ogrodzenie inaczej mówiąc wprost żywopłot

Żywe plot czyli żywoplot


Żywopłoty z reguły spełniają role ogrodzenia, choć nierzadko służą również za ozdobę. Przeważnie takie ogrodzenie z Winylu sadzi się w nasłonecznionych elementach, gdzie szybko rosną i mocno się zagęszczają. Dużo wdzięku maja także takie żywe ogrodzenia, które wiodą przez osłonięte zakamarki ogrodu. Ciemna zieleń liści wraz z przezroczysta tu i ówdzie gmatwanina witek czy tez kwiatami kreują zajmujące wzrok obrazy, a ożywcza wilgotność, bijąca od zanurzonej w mroku ziemi , sprawia iż nawet krótki spacer obok takiego parkanu wycisza a także rozluźnia.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, powinno się uwzględnić funkcje takiego parkanu, warunki które przeważają w skwerze, a także nasze upodobania a także czas który zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o normalnym pokroju samodzielnie wzrastają, nierzadko również bujnie kwitną, ale wymagają również dużo przestrzeni. Geometryczne ewentualnie fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenia z PCV z Polanicy-Zdrój mogą być nadzwyczaj smukłe, jednakże wypada je cyklicznie skracać oraz raczej nie kwitną. Nie bez znaczenia są także koszty zakupu roślin na parkan.Jest wiec nad czym się zastanawiać, gdyż takie plot zakłada się na długi okres czasu, niekiedy nawet na pokolenia.


Zazwyczaj wystarczający jest żywy parkan o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr pospolity, nadzwyczaj popularny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on mnóstwo walorów:
•ma mało wymagań,
•dobrze znosi czas mniejszych opadów,
•w mgnieniu oka wzrasta,
•cyklicznie podcinany estetycznie się zagęszcza oraz nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie traci zima liści, natomiast nawet jeśli je zgubi, to i tak gęstwina jego gałązek konstruuje niedostępny dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr można zamienić z irga błyszcząca - jesienią świetnie się przebarwia na rozmaite kolory żółci, brązu i czerwieni. Godne polecenia są tez żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na żywe parkany nieformowane. Są to m.in. odmiany o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się użytecznymi roślinami rekomendujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją formować wyłącznie od strony reprezentacyjnej, zaś cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, by rodziły owoce.


Niezwykle wysokie, bowiem ponad dwumetrowe ogrodzenia z PCV z Koła stanowi barierę nie do pokonania, natomiast w razie potrzeby zacienia sąsiednie budynki i ulice. Żeby utworzyć taki parkan rośliny sadzimy naokoło granic posesji. O ile mamy sporo miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, która przy okazji daje orzechy. Jeśli pragniemy by nasze żywe ogrodzenie było bardzo wysokie a zarazem wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego bądź klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze gdy rośliny nas przewyższą, ich przycinanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий